Peelingi chemiczne poprawiają wygląd skóry, regenerują skórę starzejącą się, zwiększają jędrność skóry i spłycają drobne zmarszczki.
Peeling jest zabiegiem polegającym na usuwaniu defektów skóry zlokalizowanych w obrębie naskórka oraz skóry właściwej. Dzięki peelingom dochodzi do złuszczania naskórka na różnych poziomach w zależności od rodzaju użytego preparatu. Inne określenia peelingu to abrazja, chemabrazja, ablacja, złuszczanie.
Peelingi medyczne - podział:
Peelingi mechaniczne np. mikrodermabrazja
Peelingi fizyczne wykonywane przy użyciu lasera, ciekłego azotu, podtlenku azotu
Peelingi chemiczne z użyciem substancji chemicznych (chemabrazja)
Peeling chemiczny to procedura polegająca na nałożeniu na skórę odpowiednio dobranych związków chemicznych o określonym stężeniu najczęściej stosowane to kwasy owocowe jak alfa, beta polihydroksykwasy (kwas glikolowy, salicylowy, mlekowy) kwas trójchlorooctowy oraz fenol.
Substancje te podawane w najczystszej postaci przenikają w głąb skóry odbudowując stelaż kolagenowo-elastynowy działając na odnowę naskórka oraz likwidując oznaki starzenia się skóry takie jak przebarwienia, drobne zmarszczki oraz inne niedoskonałości. Bardzo dobre efekty uzyskuję stosując metodę łączoną peelingu mechanicznego - mikrodermabrazji oraz chemicznego-kwasów.
Wskazania do peelingów chemicznych:
zmiany barwnikowe: piegi, ostuda, przebarwienia pozapalne, rozstępy skórne
uszkodzenia posłoneczne-rogowacenie słoneczne
uszkodzenia związane z wiekiem: zmarszczki, skóra "zmęczona"
trądzik grudkowo-krostkowy i zaskórnikowy
zaburzenia rogowacenia: suchość skóry, "rybia łuska"
Przeciwwskazania do peelingów chemicznych:
ekspozycja na światło słoneczne
ciąża karmienie piersią, liczne znamiona barwnikowe i teleangiektazje
alergie skórne
aktywna opryszczka
choroby autoimmunologiczne(kolagenozy, pęcherzyce)
ciężkie postacie trądzika (torbiele ropne)- wymagają wcześniejszego leczenia farmakologicznego
stan po zabiegu chirurgicznym w obrębie twarzy(do 2 miesięcy)
doustna terapia pochodnymi witaminy A
Przygotowanie do zabiegu
Wymagamy 2 tygodniowe przygotowanie skóry do zabiegu poprzez stosowanie jednego z kremów zawierających AHA w stężeniu 6-10% dzięki czemu zabieg będzie bardziej efektywny, oraz z hydrochinolonem lub innymi związkami wybielającymi- w przypadku leczenia przebarwień.
Na 10 dni przed peelingiem nie wolno stosować woskowania, preparatów drażniących skórę, depilacji, elektrolizy.
Peelingi medyczne - Linia Nomelan Cafeico
Nomelan Cafeico jest linią nowoczesnych peelingów złożonych, przeznaczonych do terapii skóry z fotostarzeniem, różnego rodzaju przebarwieniami, głębokimi i płytkimi zmarszczkami, rozstępami.
Złożona procedura wykorzystuje wiele aktywnych substancji w kilku stężeniach, tak aby dopasować zabieg do wrażliwości skóry, jej potrzeb oraz problemów dermatologicznych.
Linia Nomelan Cafeico swoją skuteczność działania zawdzięcza zawartości substancji aktywnych o synergistycznym działaniu:
Kwas kawowy, kwas ferulowy
– pochodne fenolowe, które są antyoksydantem działającym ochronnie na DNA komórki. Rozjaśniają przebarwienia hamując aktywność tyrozynazy.
Kwas rozmarynowy
– antyoksydant o działaniu rozjaśniającym.
Retinol
– normalizuje rogowacenie naskórka, pobudza odnowę komórkową i stymuluje syntezę kolagenu i elastyny. Reguluje także aktywność melanocytów (komórki produkujące barwnik skóry melaninę).
Kwas trójchlorooctowy (TCA)
– poprzez koagulacje protein naskórka stymuluje procesy odnowy w skórze.
Alfa hydroksykwasy (AHA)
– mają działanie nawilżające, keratoplastyczne, keratolityczne, regulują wydzielanie sebum.
Kwas salicylowy
Substancje rozjaśniające (kwas fitowy, kwas kojowy, undecylenian fenyloalaniny)
– hamując melanogenezę (proces syntezy barwnika skóry melaniny) na jej różnych etapach rozjaśniają przebarwienia i ujednolicają koloryt skóry.
Wskazania:
przebarwienia pozapalne, melasma, pplamy soczewicowate, przebarwienia związane z wiekiem, nierównomierny koloryt skóry, piegi fotostarzenie skóry (starzenie skóry wywołane działaniem słońca) lub związane z wiekiem trądzik, łojotok,zaskórniki,rozszerzone pory skóra szara, pozbawiona blasku.
Nomelan Cafeico to zastaw trzech peelingów nakładanych na siebie warstwami. Dzięki takiemu rozwiązaniu można regulować siłę działania oraz stopień złuszczania, a także dobrać skład pilingu do konkretnego problemu dermatologicznego.
Peeling przygotowawczy przeznaczony do łączenia z innymi peelingami linii Nomelan Cafeico.
Skład peelingu:
14% rezorcynol
- jest związkiem izomerem katecholu i hydrochinonu i jest strukturalnie związany z fenolem. Najczęściej stosowany jako środek złuszczający. Jako środek bakteriobójczy, rezorcynol jest w jednej trzeciej tak aktywny jak fenol . W niskich stężeniach jest stosowany jako powierzchniowy peeling w leczeniu uszkodzeń trądzikowych i w łojotoku. W większych stężeniach jest używany do leczenia dużych powierzchni skóry, jak plecy, o stopniu penetracji powierzchownym lub średnim.
14% kwas salicylowy
- jest związkiem należącym do rodziny beta-hydroksykwasów. Jest doskonale znany dermatologii jako czynnik o właściwościach keratolitycznych.
10% kwas mlekowy
- występuje w skórze w naturalnej formie, jako część procesu metabolicznego a jego funkcja to pomoc w utrzymaniu kwaśnego płaszcza skóry pomiędzy pH 5.5 i 6.0. Daje efekt naturalnego nawilżenia skóry przyciągając do warstwy rogowej cząsteczki wody i stymulując syntezę ceramidów, w ten sposób usprawniając funkcję bariery skóry. Posiada efekt wybielający na skórę poprzez rozpraszanie w sposób jednorodny melaniny i działanie antyoksydacyjne a także hamuje działanie tyrozynazy, enzymu biorącego udział w pierwszych etapach melanogenezy. Posiada formę żelową co sprawia że penetruje skórę powoli zmniejszając właściwości drażniące, właściwe kwasowi mlekowemu.
2% kwas cytrynowy
Wskazania:
Melasma na poziomie skóry właściwej.
Skład peelingu:
kwas kawowy
- jest pochodną Fenolu i posiada właściwości antyoksydacyjne. Chroni DNA komórkowe i posiada działanie chemoprewencyjne. Hamuje tyrozynazę, enzym uczestniczący w procesie melanogenezy. Reguluje zmiany inmunologiczne i jest silnym środkiem przeciwgrzybicznym.
kwas kojowy
- ma działanie antybakteryjne, w związku z tym znajduje zastosowanie w leczeniu miejscowym trądziku, gdyż redukuje P. Acnes obecne w mieszkach włosowych. Hamuje syntezę melaniny na wiele sposobów, gdyż oprócz blokowania tyrozynazy, hamuje także aktywność tautomerazy. Ponadto, przeciwdziała uszkodzeniom oksydacyjnym, gdyż posiada zdolność wyłapywania reaktywnych form tlenu uwolnionych w komórkach lub tkankach, a także wykazuje właściwości blokujące promienie słoneczne.
kwas glikolowy
- Ten kwas AHA wywołuje szereg zmian w naskórku i w brodawkowatej warstwie skóry właściwej.Zabieg powoduje zmiany w skórze stymulując proliferację -(namnażanie)naskórkową poprzez niszczenie poszczególnych warstw zmienionej skóry . Po serii zabiegów tego typu peelingami zauważalne są zmiany w skórze takie jak gromadzenie nowego kolagenu i wzrost GAG w brodawkowatej warstwie skóry właściwej, przyczyniające się do naprawy fotouszkodzeń skóry. Kwas glikolowy dobrze rozpuszcza się w wodzie i posiada niewielką cząsteczkę. Te dwie cechy zwiększają jego zdolność penetracji przezskórnej, co może powodować, w niektórych przypadkach, lekkie podrażnienie podczas jego nakładania.
kwas salicylowy
- jest związkiem należącym do rodziny beta-hydroksykwasów. Jest doskonale znany dermatologii jako czynnik o właściwościach keratolitycznych i komedolitycznych.
kwas fitowy
kwas migdałowy
- znany także jako 2-fenylo-2-hydroksyoctowy, jest kwasem AHA pochodzącym z hydrolizy wyciągu z gorzkiego migdału. Zwykle stosowany jest do leczenia fotostarzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku zapalnego nie torbielatowego oraz w celu przygotowania skóry w zabiegach laserem frakcyjnym zapobiegając zakażeniom.Odpowiedni dla skóry wrażliwej gdyż posiada cząsteczki o dużym rozmiarze a więc penetracja przez warstwę rogową jest wolniejsza i nie wywołuje szczypania ani podrażnienia.
Duża zdolność przebudowy skóry.
Działanie rozjaśniające - przebarwienia pozapalne i plamy słoneczne ulegają złagodzeniu pod wpływem produktów na bazie kwasu migdałowego. W wielu przypadkach melasma ulega złagodzeniu o 50% po miesiącu kuracji produktami o stężeniu 10%. Nie zaobserwowano przypadków przebarwień pozapalnych u pacjentów o ciemnym fototypie.
Działanie seboregulacyjne, przeciwdrobnoustrojowe i antybakteryjne - Pod względem chemicznym, kwas migdałowy posiada strukturę identyczną do innych antybiotyków o szerokim spektrum działania. Kontroluje i normalizuje ilość tłuszczu przenikając do mieszka włosowego i redukuje P. acnes poprawiając wygląd skóry z występującymi krostami zapalnymi, zaskórnikami, trądzikiem grudkowym, zapaleniem mieszków włosowych i trądzikiem różowatym.
kwas ferulowy
- właściwości antyoksydacyjne ,chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, hamując i neutralizując ich działanie a także wzmacnia działanie witamin C i E. Daje ochronę skóry przed promieniowaniem UVB i UVA i w ten sposób minimalizuje uszkodzenia wywołane przez słońce i chroni DNA komórkowe. Kontroluje aktywność tyrozynazy przeciwdziałając powstawaniu przebarwień.
Peelingi medyczne - Melaspeel
Peeling oparty na klasycznym roztworze Jessnera. Zawiera w składzie rezorcynol- silny czynnik antybakteryjny, hamujący działanie Propionibacterium Acnes, bakterii przyczyniającej się do powstawania trądziku. Ma również działanie złuszczające, keratolityczne, antyseptyczne.
Kwas salicylowy zalecany w terapii skóry trądzikowej z powodu silnych właściwości bakteriostatycznych, regulujących wydzielanie sebum. Stymuluje także odnowę naskórkową;
Kwas mlekowy wykazuje działanie głęboko keratolityczne, stymuluje odnowę naskórkową, ma działanie nawilżające, napinające, rozjaśniające.
Melaspeel J2 polecany jest do skóry trądzikowej, w bliznach potrądzikowych, plamach posłonecznych, przebarwieniach pociążowych, melasmie.
Melaspeel J2 jest nakładany warstwami od 1-6 ,w zależności od problemu i oczekiwanej intensywności złuszczania.
W serii 2-4 -zabiegów wykonywanych co 3-4 tygodnie.