Przebarwienia to istotny problem kosmetyczny i medyczny. Histologicznie wyróżniamy przebarwienia naskórkowe (np. przebarwienia posłoneczne, pozapalne, ostuda)oraz skórne. Najczęstszą lokalizacją jest czoło, policzki, dłonie i dekolt. Dotyczą one ok.30% kobiet po 30 roku życia i 80% po pięćdziesiątym.
Najczęstszymi przyczynami powstawania przebarwień jest:
Do powstawania przebarwień przyczyniają się również kosmetyki, perfumy, niektóre leki i zioła (np. dziurawiec). Często powstają w miejscach stanów zapalnych na skórze, głównie przy cerze trądzikowej i skłonnej do wyprysków. Przed wybraniem leczenia ocenia się rodzaj i głębokość przebarwień, które ustala się pod specjalną lampą Wooda. Podstawą leczenia przebarwień jest skuteczna ochrona przeciwsłoneczna. Obejmuje ona stosowanie zewnętrznych preparatów chroniących przed UVA i UVB, oraz ograniczenie ekspozycji na światło słoneczne w godzinach przedpołudniowych. Osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym powinny stosować kremy z filtrem prze cały czas, niezależnie od pory roku.
Leczenie przebarwień - zabiegi usuwania przebarwień skórnych:
W zależności od rodzaju przebarwień wykonujemy ok 2-5 zabiegów. Bardzo dobre efekty przynosi terapia łączona. Doboru najbardziej skutecznej metody leczenia dokonuje lekarz.